Mr David Pugh

Welcome to My Website

David PughAs the elected member for Shanklin South, it is my role to represent those living within the ward on the Isle of Wight Council. I live in Shanklin myself and have done so for many years.

My primary responsibility as an IW councillor is to act on behalf of the residents of Shanklin South, and the news on this website focuses on issues relevant to the town in this regard.

Aside from my local duties, I am also the Leader of the Isle of Wight Council. In this role, I provide the overall political leadership to the local authority and chair of the Council's Cabinet.

I was elected as the member for Shanklin South in June 2009 and my term of office lasts until May 2013. I am delighted and honoured that my neighbours in the town have put their faith in me to be their representative on the Island’s authority. I am working hard to provide a strong and effective voice for all of the residents of Shanklin South, on a whole range of issues.

If you live in the Shanklin South ward, please take the opportunity to contact me, in confidence, on any matter relating to council business with which you would like assistance or advice. I can be reached on 821000 or on my mobile on 07779 999808 - and by email - david.pugh@iow.gov.uk.

More information and news can be found at www.islandconservatives.com/person/cllr-david-pugh-shanklin-south

My News

No news at the moment. For local and Council news visit the 'Local Media' section of iwight.com

Surgery Details

About Me

Name: Mr David Pugh
Political Group: Conservative
Electoral Division: Shanklin South
Address: Correspondence address:
County Hall
Newport
Isle of Wight
PO30 1UD
Telephone: 01983 868600
E-Mail: david.pugh@iow.gov.uk
Mobile: 07779 999808
Biography: David, 32, was first elected to the Isle of Wight Council in May 2005, as the member for Shanklin Central. In June 2009 he was re-elected, this time as the member for Shanklin South, following boundary changes. Since September 2007 he has served as Leader of the Council.

He was born on the Island and grew up in Newport, Lake and Shanklin. He attended local schools: Westmont, Newport CE Primary, Trinity Middle and Sandown High. David studied politics at the University of Wales, Aberystwyth.

Between 2000 and 2004, David worked at Conservative Central Office in Westminster, as Head of Youth with responsibility for Conservative Future. During this time he represented the Westminster Foundation for Democracy on a number of visits to eastern Europe, leading training sessions for sister parties in developing democracies, including Serbia, Croatia, Slovakia and Macedonia.

David returned to live on the Island full-time in 2004, however has been involved in the local community for many years, in a range of activities. He lives in Shanklin with his wife and young family.

As well as being an IW Councillor, David is also a member of Shanklin Town Council.

Since joining the Council, David served as a Cabinet Secretary between May 2005 and April 2007; Cabinet Member for Regeneration & Leisure until September 2007, and as Council Leader since then. He is also currently the Cabinet Member for Resources.

In June 2009 David led his party to victory in the local elections, winning a majority of seats for the Conservatives. As well as being Council Leader, he is also Leader of the 24-strong IW Council Conservative Group.

Off-Island, David is a member of the Local Government Group's Children & Young People Programme Board and also serves on a Minsterial Advisory Group to Michael Gove on the role of local authorities in education and children's services.


Register of Interests.

View my declaration of interests.

Meeting Attendance

The table below gives a summary of the members attendance of meetings that they are a member of, over the last 12 months.

Meeting Name Meeting Date Attended Meeting
Full Council 27/02/2013 Attendance
Cabinet 12/02/2013 Attendance
Employment Committee 28/01/2013 Attendance
Full Council 16/01/2013 Attendance
Cabinet 08/01/2013 Attendance
Shadow Health and Wellbeing Board 29/11/2012 Attendance
Full Council 21/11/2012 Attendance
Cabinet 30/10/2012 Attendance
Full Council 17/10/2012 Attendance
Full Council 19/09/2012 Attendance
Cabinet 11/09/2012 Attendance
Shadow Health and Wellbeing Board 06/09/2012 Attendance
Full Council 22/08/2012 Attendance
Cabinet 21/08/2012 Attendance
Full Council 18/07/2012 Attendance
Full Council 20/06/2012 Attendance
Employment Committee 11/06/2012 Attendance
Shadow Health and Wellbeing Board 31/05/2012 Attendance
Cabinet 29/05/2012 Attendance
Cabinet 22/05/2012 Attendance
Full Council 16/05/2012 Attendance
Cabinet 03/04/2012 Attendance
Full Council 21/03/2012 Attendance